انواع گچ بری و برآورد هزینه آن در تبریز

فهرست عناوین

انواع گچ بری و برآورد هزینه آن در تبریز

برای تعریف این واژه اینگونه می توان گفت که گچبری تلفیق هنر و فن به شیوه ای استادانه است که در نهایت به خلق اثری زیبا و چشم نواز منجر می شود و به فضای داخلی بنا جلوه ای هنری می بخشد. ماهیت گچ به گونه ای است که می توان انواع نقوش ساده و دشوار را بدون نیاز به ابزاری پیچیده خلق کرد. با این حساب می توان گچبر را فردی هنرمند با ذوق و قریحه دانست که فن و تجربه را با هنر خود درمی آمیزد و اثری هنری را پدید می آورد. انواع گچبری را می توان اینگونه نام برد:

 • کشته بری
 • سایه زنی
 • حاشیه زنی
 • ابزار زنی
 • اسلیمی
 • مقرنس
 • مشبک و …

که هرکدام خود دنیایی از اصول و قواعد را شامل می شوند.ابزار گچبری :یکی از بزرگترین مزایای این هنر، عدم نیاز به ابزار پیچیده است. ابزار گچبری شامل موارد زیر می باشد:

 • ماله برای پخش و پرداخت گچ
 • دمبر، وسیله ای چاقو مانند جهت برش گچ
 • بومخوار برای تمیز کردن زمینه کار
 • وردنگی که نوعی قلم گچبری بوده و از آن برای خط انداختن روی گچ استفاده می شود
 • قلم بومگرد برای ایجاد لبه های گرد و قاشقی و طراحی برگ و سایر اشکال

انواع گچبری برای فضای داخلی :

طرح زمینه :این نوع طراحی یک سطح کلی را با نظمی خاص پدید می آورد که بر روی آن انواع نقوش برجسته در طرح های گوناگون قابل اجرا می باشد.طرح های حاشیه ای :همان طور که از نام آن پیداست در حاشیه سطوح گوناگون اجرا می شود که البته یکی از پرطرفدارترین طرح ها برای اجرا می باشد. تکنیک هایی چون گره، تذهیب، اسلیمیو حتی آیه نویسی را می توان برای طرح های حاشیه ای در نظر گرفت.طرح های پیچیده :این نوع طرح به صورت تکی و یا تلفیق با طرح های حاشیه در موقعیتی خاص از فضای داخلی اجرا شده و به شکل تابلویی هنری با ترکیبی از رنگ و نور جلوه ای خاص به فضا می بخشد.روش های گچبری :

گچبری دستی :این نوع گچبری قدمتی هزاران ساله داشته و از دیرباز به عنوان یکی از هنرهای زیبای معماری ایران مورد توجه عموم بوده است. تمامی مراحل آماده سازی، ترکیب، طراحی، پرداخت و ظریف کاری توسط شخص گچبر صورت گرفته و انجام همه مراحل در یک زمان محدود تا جامد شدن گچ اجرا می شود.گچبری پیش ساخته :همان گونه که از نامش پیداست به صورت پیش ساخته و ترکیبی از گچ و فوم های فشرده پلی استایرن بوده و در قالب های خاصی در کارگاه تولید می شود. مزیت این نوع گچبری سرعت اجرای بالا، قیمت پایین، همچنین مقاومت بالا می باشد. البته از لحاظ هنری و ارزش کار بدون شک در رتبه پایین تری نسبت به گچبری دستی قرار خواهد گرفت.

کلاس گچ بری در تبریز

هزینه اجرای گچبری :برای برآورد هزینه اجرای کار گچبری می توانید از جدول زیا استفاده نمایید :

عنوان حدود قیمت (تومان)
گچ کاری روی سطوح صاف (مترمربع) 15000 – 13000
گچ کاری روی سطوح ناصاف (مترمربع) 20000 – 17000
ابزار ساده (متر طول) 20000 – 15000
ابزار قاشقی (متر طول) 10000
هلال اپن بدون ابزار (متر طول) 70000 – 50000
هلال اپن با ابزار (متر طول) 100000
ابزار گلوئی کوچک (متر طول) 25000 – 15000
ابزار گلوئی بزرگ (متر طول) 27000 – 20000
گچکاری و گچبری متراژ کمتر از ۱۰ متر 200000 – 100000
آموزشگاه رادیس

آموزشگاه رادیس با مجوز رسمی از سازمان فنی و حرفه ای فعالیت خود را از سال 1394با هدف آموزش نیروی کار تخصصی و اشتغال زایی در سطح کشور فعالیت خود را در شهر تبریز آغاز نموده و با برگزاری دوره های متعدد آموزشی متفاوت در زمینه های معماری، هنرهای تزئینی ، هنرهای تجسمی ، فناوری اطلاعات ، امور مالی و یازرگانی با بهره گیری از اساتید به نام بومی و غیر بومی، توانسته علاقه مندان بسیاری را روانه بازار کار کند.

با ما در ارتباط باشید:
آدرس

تبریز، ولیعصر، خیابان تختی، فلکه ابن سینا به طرف پارک زیتون (100 متر نرسیده به پارک) 

تلفن ها

 33293958 – 33298421 – ( 041)

09353964863

سئو سایت: طراحان وب تبریز
تماس سریع کلیک کنید